Notice: Undefined variable: title in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 165
Конспект открытого урока английского языка по теме Мой день (6-й класс) - Преподавание иностранных языков - Методические материалы для преподавателей, учителей, педагогов

Notice: Undefined variable: reklama2 in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 252

Главная / Методические материалы / Преподавание иностранных языков

Конспект открытого урока английского языка по теме Мой день (6-й класс)


Автор(ы): Гридчина Светлана Викторовна, учитель английского языка


Notice: Undefined variable: content in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 278
Тип урока: обобщающий
Цель урока: систематизировать знания учащихся по теме «Мой день»; совершенствовать знания, умения, навыки учащихся в устной речи, чтении и аудирования по данной теме.
Задачи урока
Образовательные
  • развитие лексических навыков говорения
  • совершенствование навыков чтения и аудирования
  • активизация употребления изученной лексики по теме
Развивающие
  • развитие внимания, воображения, памяти
  • развитие коммуникативных способностей путем репродуктивных и частично поисковых методов
Воспитательные
  • воспитание чувства ответственности перед своими одноклассниками
  • воспитание этики взаимоотношений
Здоровьесберегающие
  • нравственно-эстетические
  • физическое развитие учащихся
Оснащение урока
  • Рабочая тетрадь №1 (О.В. Афанасьева и И.В. Михеева)
  • Виды часов
  • Таблица лексических единиц
  • Магнитофон
  • Компьютер
Презентация (приложение)
Ход урока
I. Начало урока
T: Good morning, boys and girls!
Cl: Good morning!
T: Sit down, please. I am glad to see you and hope you are ready for our lesson and are in good mood. Let’s begin.
What’s the date is today?
P: Today is the 24th of November
T: What day of the week is today?
P: Today is Monday
T: What is the weather like today?
P: It is cold. It is rainy. It is cloudy.
T: What season is it now?
P: It is autumn.
T: Do you like autumn? Why?
P: Yes, I do. I have my birthday.
T: It’s great. Let’s recite the poems about autumn.
P: Autumn
Yellow, red and green and brown
See, the little leaves come down
Dancing, dancing in the breeze
Falling, falling from the trees.
P: Autumn
This is a season when fruit is sweet
This is a season when friends meet
This is a season when leaves fall down
Red, orange, yellow, brown
P:
Warm September brings the fruit
Sportsmen then begin to shoot
October brings the pheasant
Then to gather nuts is pleasant
Dull November brings the blast
Then the leaves are wiring fast.
P:
Spring is green, summer is bright
Autumn is yellow, winter is white.
II. Речевая зарядка
T: All right. Thank you. Autumn is a beautiful season. But today we are going to speak, read, do some exercises about your working day. The theme of our lesson is “My day”
At first let’s pronounce some words.
In the morning
In the afternoon
In the evening
Go to school
Be on time
Listen to music
Play on the computer
III. Закрепление употребления в речи времени
T: During our working day we use a watch and a clock to be on time. Now look at the watches and clocks and say:”What’s the time?” Work in pairs
P: What’s the time?


P: It’s half past one
P: What’s the time?


P: It’s a quarter to eight
P: What’s the time?


P: It’s five minutes past eight.
P: What’s the time?


P: It’s six minutes to seven
IV. Развитие навыков аудирования
T: Ok! Now, please open your activity books page 53, ex. 8
Listen to the text and fill the table
Are you ready?
Cl. Yes, we are.
(Учащиеся слушают текст, выполняют задание, а затем задание проверяется).
VI. Развитие навыков диалогической речи Cl- P
T: Image that a new pupil is in our class ask him some questions
P: What’s your name?
P: Where do you live?
P: What’s your address?
P: What are you?
P: What form are you in?
P: When do you get up?
P: Do you have breakfast in the morning?
P: What do you have for breakfast?
P: What time do you go to school?
P: How long does it take you to get there?
T: Ok! It’s very good. Now, Vasya, pretend you are a teacher. Let’s your classmates answer your questions. P-Cl
P:Hello, boys and girls ! I am Mr. Novitskey.
P: Do you always meet your friends on the way to school?
What time do the classes begin?
How many classes do you usually have a day?
Do you have a break between the lessons?
When do your lessons finish?
Do you go home after lessons?
When do you have dinner?
What do you do after dinner?
Is it interesting for you to do your homework?
T: Thank you, Mr. Novitskey.
VII. Развитие навыков чтения
T: Please, open your activity books page 56, ex. 12. Read the text
(Учащиеся читают небольшие тексты и дают заголовок каждому тексту).
  • in the morning
  • at school
  • a good pupil
  • at home
(В дальнейшем это будет планом к рассказу о своем дне).
VIII. Физкультминутка
T: I see you are tired. Image that it is night. Close your eyes. You are sleeping.(звенит будильник) It’s seven o’clock. It’s time to get up. Stand up! Hands up! Hands down! Sit down! Let’s play our game! Translate my phrases!
(Учитель кидает мяч и называет выражение по- русски, ученик возвращает мяч, говоря это выражение по-английски).
Утром, вставать, одеваться, завтракать, идти в школу, быть во время, иметь уроки, идти домой, днем, обедать, читать книги, смотреть телевизор, играть на компьютере, слушать музыку, играть на пианино, вечером, ложиться спать.
T: All right! Sit still, please! Are you ready to go on our w...

ВНИМАНИЕ!
Текст просматриваемого вами методического материала урезан на треть (33%)!

Чтобы просматривать этот и другие тексты полностью, авторизуйтесь на сайте:

Ваш id: Пароль:

РЕГИСТРАЦИЯ НА САЙТЕ

Простая ссылка на эту страницу:
Ссылка для размещения на форуме:
HTML-гиперссылка:

Добавлено: 2010.11.22 | Просмотров: 1535

При использовании материалов сайта, активная ссылка на AREA7.RU обязательна!

Notice: Undefined variable: r_script in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 340