Notice: Undefined variable: title in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 165
Сценарий внеклассного мероприятия The worild of ballads - Преподавание иностранных языков - Методические материалы для преподавателей, учителей, педагогов

Notice: Undefined variable: reklama2 in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 252

Главная / Методические материалы / Преподавание иностранных языков

Сценарий внеклассного мероприятия The worild of ballads


Автор(ы): Платаева Екатерина Витальевна, учитель английского языка


Notice: Undefined variable: content in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 278
К 8 – 9 классам у ребят снижается интерес к изучению иностранных языков, так как элемент новизны исчез, появилось осознание того, что изучение иностранных языков – это не только интересное, но и трудное дело. С другой стороны, у некоторых учащихся появляется осознанное стремление к углубленному изучению языка. В этой связи значительное место занимает внеклассная работа. Она способствует развитию и поддержанию интереса учащихся к иностранному языку, повышению уровня их практических навыков говорения, расширению кругозора. Я предлагаю сценарий внеклассного мероприятия. Литературно – музыкальная гостиная “Мир баллады” проводилась с учащимися 8 – 9 классов, изучающими английский и немецкий языки, после изучения тем “Reading..? Why not?”, “Let the music begin” (Кузовлев В.П.), “Великие люди Германии”, “Литература Германии”.
Цель: развитие у учащихся эстетического восприятия мира, умения ценить прекрасное в музыке, литературе, искусстве, умения ощущать себя неотъемлемой частицей окружающего мира.
Задачи: расширить знания учащихся о литературных жанрах, о литературе Великобритании и Германии; активизировать учебные умения и навыки школьников.
Оборудование: портреты писателей и композиторов, иллюстрации к балладам, плакаты, выставка книг, проектор, компьютер, музыкальные записи: Шуберт “Лесной царь”, Глинка “Ночной смотр”, сочинения Ф.Шопена.
Ход мероприятия
Teacher: Dear guests! We are very glad to see you here. Today we are going to talk about music and literature. As you know these two things play a very important part in man’s life. It is so because music and literature make our feelings more complicated and our life more colourful and full of impressions. Our meeting is devoted to one of the literary genres. I think that you have read the poem by M. Lermontov.
(Звучит приглушенная музыка и ученик читает отрывок из баллады М.Ю. Лермонтова “Воздушный корабль”)
По синим волнам океана,
Лишь звезды блеснут в небесах,
Корабль одинокий несется,
Несется на всех парусах.
Не гнутся высокие мачты,
На них флюгера не шумят,
И молча в открытые люки
Чугунные пушки глядят.
Не слышно на нем капитана,
Не видно матросов на нем;
Но скалы и тайные мели,
И бури ему нипочем.
It tells the story about the ship, which lands the desert island. The emperor appears from the grave and goes to France. This poem is called “The air ship”. This is a ballad. So, the title of our meeting is “The world of ballads”.
Pupil 1: The world of ballads is wonderful and mysterious. Be ready to see terrible pictures of the Middle Ages, mysteries of old castles and court intrigues. But if you like stories about mysterious events, fatal love, which overcomes death, about dreadful fates of fearless heroes, secret world of spirits and werewolves, if you are able to value noble feelings, female loyalty and daring word, which is addressed to powerful enemy, you are sure to find our meeting exciting and interesting, and you will understand that ballads are undying.
Pupil 2: So, welcome to the world of ballads. What is a ballad? (ученик задает вопрос зрителям и выслушивает их ответы). As you see it is rather difficult to answer this question. Today we are going to get over time and distance in order to find ourselves in a unique world of ballads. We are going to open some pages of history and try to find the answer to the question why ballads are so much loved by people. To begin with I’d like you to listen to some brief information.
The word “баллада”goes back to Italian word “ballata”, which comes from Latin verb “ballare”. The meaning of the word is “to dance”. Originally it meant a simple song for dancing. Then it was a small lyric poem. Later the meaning of the word has changed. Now when we speak about ballads we mean a lyrico – epic story, which is written in strophes. We should find the sources of ballads in Italian dancing songs. Actually such short lyric stories were named ballads only in the XVIII century. Before this time they were named songs (rymes) in England and Leider in Germany.
Pupil 3: Ballads can be folk or anonymous. Sometimes a famous poet writes them. The English thought that authors of ballads were unknown professional bards. Thanks to them ballads became usual for people’s daily life. The German, on the contrary, considered ballads to be created by common people. We think that both the English and the German are right. A ballad is a genuine tramp, which is wandering from one country to another. It’s worth saying that creators of ballads were minstrels or bards. They traveled in different countries, met different people and were eye – witnesses of different events. They wrote poems about everything they saw. When they came to any town they presented their songs at market squares or in castles. They accompanied themselves on mandoline or lute.
So, the Middle Ages…
(Рыночная площадь. Дети изображают торговцев, дам, рыцарей. Выходят бродячие музыканты и начинают исполнение баллады. Звучит аккомпанемент.)
“Two Rivers”
Says Tweed to Till:
“What makes you run so still?”
Says Till to Tweed:
“Though you run with speed,
And I run slow,
For one man that you drown
I drown two”.
“The Ghost’s Lament”
Woe’s me, woe’s me,
The acorn’s not yet
Fallen from the tree,
That’s to grow the oak,
That’s to rock the bairn,
That’s to grow a man
That’s to lay me.
Pupil 3: Fair ladies and brave knights were fond of ballads too. They invited minstrels to their castles and during long winter evenings they listened to their beautiful poems.
(Рыцарский замок. Девушки сидят у камина за вышиванием. Одна из них рассказывает балладу “Clootie”, другая – “Балладу о загадках”)
Pupil 1: Mysterious and even sensational events are the basis of ballads. Love should be tragic and death – uncommon. b feelings, love, hatred and anguish, which are mentioned in ballads, find eternal life in it. Even when the plot of a ballad is based on real events, it changes in ballads and assumes special features of fairy – tales or legends. Exactly the same we can say about a scene of action. Even it is named in a ballad, it looses its concrete meaning and it carries away to the eternal and vague country – the country of ballads. We can meet mermaids and ghosts of knights, wandering after their death in this beautiful country. It is worth saying that ballads are not rough and unceremonious. It was noticed in the XVIII century that people in different countries sang ballads with the same plot. The ballads told about different historical events, people’s life, knights’ deeds, forays and brave sailors, who met beautiful mermaids on their way home. For example, let’s listen to the ballad “Sir Patrick Spens”.
(Ученик рассказывает отрывок из баллады “Sir Patrick Spens”. На экране появляются иллюстрации к балладе. Звучит приглушенная музыка.)
There is a ballad with nearly the same plot in Germany. Now let’s listen to this ballad, about the place, which is connected with it and about a great German poet who wrote a poetic version of this ballad.
(Ученик, изучающий немецкий язык, рассказывает о легенде “Лорелея”, о скале на реке Рейн и о Генрихе Гейне. Рассказ сопровождается показом иллюстраций.)
Der grosse deutsche Dichter Heinrich Heine wurde am 13. Dezember 1797 in Dьsseldorf am Rhein geboren. Sein Vater war Kaufmann. Als Heinrich Heine das Gymnasium beendet hatte, schickte man ihn nach Hamburg zum reichen Onkel. Aber der junge Heinrich interessierte sich fьr Literatur, Kunst und Politik. Heinrich Heine ging als Student der Rechtswissenschaften nach Bonn und spatter nach Gцttingen und Berlin. Er studierte aber lieber Geschichte, Philosophie und Philologie.
1821 erschien seine erste Gedichte.
1825 beendet Heinrich Heine sein Studium als “Doktor der Rechte”.
Nach dem Erscheinen des “Buches der Lieder” wurde Heinrich Heine schnell berьhmt.
Er reiste damals viel, er war in Italien und an der Nordsee. Seine Lyrik und seine Prosawerke, besonders die “Reisebilder” hatten einen grossen Erfolg.
1831 verliess er Deutschland und fuhr nach Paris. Hier lebte er bis zu seinem Tode. Die letzten Jahre seines Lebens war Heine schwer krank. Er starb am 27. (16.) Februar 1856.
Den “romantischen” Rhein so nennt man den Rhein zwischen den Stдdten Bingen und Bonn. Jeder Fels hat hier seine Sage, jades Schloss seine Geschichte und jeder Berggipfel seine Legende. Bald kurz nach Bingen befindet sich eine Insel. Auf dieser Insel stent ein alter Turm, der soggenannte Mдnseturm. Dieser Name ist mit einer Sage verbunden. Nach einigen Biegungen des Rheins erhebt sich eine Felsenwand von etwa 150 Meter Hцhe. Das ist der Loreleifelsen. Dieser Name ist auch mit einer Legende verbunden. Die Volksage von der Lorelei interessierte viele deutsche Dichter. So schrieb der berьhmte deuschte Dichter Heinrich Heine ein Gedicht ьber die schцne Jungfrau. Es gehцrt zu den besten Werken der deutschen Lyrik. Die Sprache dieses Gedichtes ist sehr melodisch. Friedrich Silcher komponierte Musik zu Heines Gedicht. Als Lied ist das Werk in aller Welt sehr bekannt.
(Дети поют песню “Lorelei”, затем читают перевод этого стихотворения)
Pupil 2: We do not know for sure what would happen with the folk ballad if educated people of the XVIII century did not pay their attention to this genre. An English bishop Thomas Percy published a great collection of ballads and folk songs in 1765 –1794. This book was very popular among the readers. He had many followers. A great writer Walter Scott was among them. He published three volumes of folk ballads under the title “Minstrelsy of the Scottish Border”(“Песни шотландской границы”). The third volume contained Walter Scott’s own ballads, which were written like folk ones.
(Инсценировка баллады Вальтера Скотта “Клятва Мойны”)
Pupil 2: In Germany Johann Gottfried Gerder, the author of a famous ballad “Дочь лесного царя”, published a folk anthology “Peoples’ voices in songs” (“Голоса народов в песнях”) in 1778 – 1779. This book contained German folk ballads. However, a German poet Gottfried August Burger is considered to be the founder of a ballad as literary genre. When he was 26 he wrote the ballad “Lenore”. It happened in 1773.
(Ученики рассказывают о поэте, о балладе “Ленора” и читают отрывок из этой баллады)
Pupil 3: Gottfried August Burger was born on the 31st of Decemb...

ВНИМАНИЕ!
Текст просматриваемого вами методического материала урезан на треть (33%)!

Чтобы просматривать этот и другие тексты полностью, авторизуйтесь на сайте:

Ваш id: Пароль:

РЕГИСТРАЦИЯ НА САЙТЕ

Простая ссылка на эту страницу:
Ссылка для размещения на форуме:
HTML-гиперссылка:

Добавлено: 2011.01.26 | Просмотров: 1315

При использовании материалов сайта, активная ссылка на AREA7.RU обязательна!

Notice: Undefined variable: r_script in /home/area7ru/area7.ru/docs/metodic-material.php on line 340